Cehennem Melekleri (Zebâniler)Cehennemlikleri cehenneme atmakla vazifeli olan Azap Meleklerine Zebani denir. Kur'an-ı Kerim'de Alak Suresi 18.ayette mealen şöyle geçmektedir: "Biz çağıracağız zebanileri"


Başka bir ayette onlar mealen şu şekilde anlatılır: "Ey iman edenler, gerek kendilerinizi, gerek ailelerinizi öyle bir ateşten koruyun ki, onun yakacağı insanla taştır. O ateşin üzerinde iri gövdeli sert tabiatlı melekler vardır..." (et-Tahrîm, 66/6)

Cehennem melekleri ve yukarıda zikrettiğimiz melekler haricinde de birtakım görevlerle görevli melekler vardır. Sayısını Allah (c.c.) bilir. Bunların dışında hamele-i arş melekleri (Arş'ı taşımakla görevli melekler) , kıyamdaki melekler , rükudaki melekler , secdedeki melekler , Ra'd meleği -ki İmam-ı Gazali bu meleğin gök gürültüsü meleği olduğunu yani gök gürültüsünün sesinin bu meleğin sesi olduğunu belirtir- , Mikail (a.s.) ve Azrail (a.s.)'ın emrine amade melekler ve görevlerini bilmediğimiz nice melekler vardır. Hepsinin halkedilişinin de birer hikmeti vardır.

Bu manada birçok kitapta aktarıldığı üzere Üveys-i Karni'nin (r.h.) secdede uzun süre kaldığı sorulduğu zaman meleklerin amellerini işlemeye çalıştığını söylediği belirtilir.

Rahman olan Allah'ın (c.c.) itaatkar kulları olan melekler hakkında söylenebilecek çok söz vardır fakat bu kadarını yeterli görüyoruz. Rabbimiz sen onları boşuna yaratmadın. Kullarını melekleri ile gözeten Allah'a (c.c.) hamd olsun. Kullarının her fiilinden haberdar olan Allah'a (c.c.) hamd olsun. Unuttuk veya hata ettiysek bizleri bağışla. Ya Mukallibel Kulub! Sebbit Kademeyye Ala dinike'l-İslam.


Allah'a (c.c.) emanet olun..!

(Bundan sonraki bölümde Kitaplara İman konusuna değinmeye çalışacağız İnşaallah)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !